Wybierając podłogę musimy liczyć się z tym, że w ciągu najbliższych lat będzie ona naszą codziennością – nie może więc być miejsca na przypadek.

W kształtowaniu klimatu wnętrza nie ma spraw ważniejszych i mniej ważnych. Wygląd podłogi jest tak samo istotny, jak chociażby kolorystyka ścian. Często jednak inwestorzy nie chcą o tym pamiętać, wychodząc z założenia, że najważniejszy jest wygląd ścian, a na podłodze można położyć cokolwiek, przecież i tak przykryje się ją dywanem czy meblami. Nic bardziej mylnego. Podłoga na równi ze ścianami kreuje wizerunek danego wnętrza.

Drewno jako okładzina podłogowa, obecnie jest w domach od wielu wieków. Początkowo, wykorzystywane głównie jako łatwo dostępny i praktyczny materiał, z czasem zaczęło być postrzegane jako produkt symbolizujący zamożność i dobry smak gospodarza domu. Ułożone w domu nie tylko sprawi, że jego wnętrze będzie miało piękny wygląd, a dodatkowo doskonale wygłuszy pomieszczenie i wprowadzi niepowtarzalny, ciepły klimat.

Rodzaje posadzek drewnianych;

– parkiet warstwowy jest to najczęściej stosowana posadzka; produkt składający się z kilku poprzecznie ułożonych względem siebie warstw drewna doskonale nadaje się na ogrzewanie podłogowe.

– deska lita podłogowa; typowe drewniane deski, najczęściej łączone na pióro-wpust, doskonale zachowujące szlachetne usłojenie drewna i jego strukturę produkt nadający wnętrzu ciepłych cech rustykalnych.

Jakie drewno wybrać;

Decydując się na ułożenie podłóg drewnianych, musimy dokonać jeszcze jednego istotnego wyboru wytypować gatunek i rodzaj podłogi. Tu wiele zależy od gustów, warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów oraz zaczerpnąć rady eksperta np. parkieciarza wykonującego zlecenie. Szeroka gama gatunków drewna, a w związku z tym też kolorów, może przyprawić czasem o zawrót głowy. Jaka więc podłoga będzie ładnie wyglądać i nadawać wnętrzu niepowtarzalny urok. Wiele zależy od samego wnętrza. Duże przestrzenie zezwalają na zastosowanie gatunków ciemniejszych, potęgujących wrażenie ciepła i przytulności. Natomiast w małych pomieszczeniach, które już ze względu na swój metraż są ” ciemniejsze” warto wykorzystać drewno w jaśniejszych barwach. Okazuje się też, że drewno wcale nie musi być materiałem przeznaczonym do niektórych wnętrz. Coraz częściej układa się je w pomieszczeniach tzw. ” mokrych” , kuchniach czy łazienkach. Coraz częściej również posadzki drewniane układane są na ogrzewaniu podłogowym, jednak tutaj zalecana jest szczególna ostrożność i skrupulatność w momencie realizacji, a następnie użytkowania.  Ważny jest też wybór wykończenia posadzek drewnianych. Producenci proponują obecnie różne rodzaje parkietów oraz desek podłogowych, dlatego zanim się ostatecznie zdecydujemy warto zapoznać się z jak najszerszą ofertą na rynku.

Share This