Na rynku mamy obecnie ogromny wybór podłóg drewnianych zarówno litych jak i warstwowych. Jaka jest pomiędzy nimi różnica ? Jaką podłogę wybrać, aby spełniła nasze wymagania i służyła nam na długie lata ?

Elementy z których wykonana jest podłoga lita wykonane są w całości z jednego kawałka drewna. Kawałki te łączone są ze sobą tworząc podłogę drewnianą litą. Do podłóg litych należą parkiet, mozaika parkietowa, oraz tradycyjna deska podłogowa. Wykonanie podłogi z jednolitego materiału gwarantuje nam, że możemy ją wielokrotnie cyklinować, dzięki czemu może nam służyć przez dziesięciolecia. Podłoga taka ma jednak również swoje wady. Ze względu na zmiany mikroklimatu w pomieszczeniu, a w głównej mierze wilgotność powietrza, drewno jako materiał higroskopijny pobiera lub oddaje do otoczenia wilgoć. Zimą gdy pomieszczenie jest ogrzewane powietrze zostaje wysuszone przez co wilgoć zgromadzona w podłodze drewnianej zostaje oddana. W wysychającym drewnie naszej podłogi powstają naprężenia wynikające z kurczliwości drewnianych elementów. Jednolita budowa takich elementów sprawia, że pojedyncze elementy w całości pracuje w ten sam sposób.

Na opisane powyżej skutki zmiany wilgotności podłóg drewnianych dużo bardziej odporna jest podłoga warstwowa. Właśnie ta warstwowa budowa odpowiada za większą wytrzymałość podłogi na naprężenia. Poszczególne warstwy np. podłogi trójwarstwowej ułożone są w taki sposób, że słoje warstw są prostopadle względem siebie. Dzięki temu gdy zmienia się wilgotność podłogi i drewno usiłuje się skręcić zgodnie z ułożeniem słoi w swojej strukturze, siły warstwy ułożonej poprzecznie przeciwdziałają temu. Właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu drewniana podłoga warstwowa jest znacznie bardziej odporna na zmiany temperatur i wilgotności pomieszczenia w których została ułożona. Dodatkowym atutem jest fakt, że w większości przypadków tylko warstwa wierzchnia podłogi wykonana jest z szlachetnego drewna często kosztownego, spodnie warstwy zaś wykonane są z drewna znacznie tańszego. Zwolennicy podłóg litych argumentują, że podłoga taka starczy na dłużej gdyż można ją więcej razy cyklinować ponieważ jest w całości z jednego kawałka drewna. Jednak nie do końca jest to prawda. Podłogi wykonane z litej deski łączone są na pióro i wpust. Cyklinowanie takiej podłogi może odbywać się jedynie do poziomu łączenia czyli nie na całej grubości. Deska trójwarstwowa warstwę wykonaną ze szlachetnego drewna ma również do poziomu pióra, więc w obu przypadkach zakładając podobną grubość deski podłogowej, ilość możliwości odnowień takiej podłogi poprzez cyklinowanie jest podobna.

Share This