Wybraliśmy i kupiliśmy podłogę drewnianą, należy ją teraz ułożyć tylko którą z metod wybrać ? Czy lepiej wykonać podłogę pływającą czy podłogę klejoną. Oczywiście każda z tych metod montażu podłogi drewnianej czy paneli podłogowych ma swoje wady i zalety.

Podłoga pływająca

Montaż podłogi pływającej jest często stosowany ze względu na swą prostotę. Nawet osoba nie mająca doświadczenia z układanie podłóg  jest w stanie taki montaż wykonać. Duża liczba podłóg w  szczególności tych warstwowych lub paneli laminowanych przygotowana jest w sposób pozwalający łączyć ze sobą poszczególne elementy na zasadzie zatrzaskowego złącza. Położenie takiej podłogi jest szybkie i czyste, a wykonana w ten sposób podłoga drewniana nadaje się do użytkowania natychmiast po jej wykonaniu. Podłogę układa się na specjalnej piance, bez przyklejania jej do podłoża. Poszczególne elementy podłogi są ze sobą połączone przy pomocy zatrzaskującego się złącza. Po ułożeniu całej podłogi nie jest ona przytwierdzona do posadzki ani do ściany i swobodnie leży na piance podkładowej. Szybki, czysty i łatwy montaż to głównie zalety podłogi pływającej. Jej główną wadę zobaczymy, a raczej usłyszymy po zrobieniu pierwszych kroków w butach na takiej podłodze. Pogłos jaki daje podłoga pływająca podczas chodzenia po niej w butach, biegania dzieci czy stukania pazurów psa jest ciężki do zniwelowania. Można stosować różnego rodzaju maty wygłuszające układane pod podłogę, niemniej jednak głuchy pogłos uciążliwy zarówno dla domowników jak i sąsiadów nigdy nie zostanie całkowicie zlikwidowany. Jedynym sposobem pozbycia się tego pogłosu jest wykonanie podłogi klejonej.

Podłoga drewniana klejona do podłoża

Jedną z głównych zalet jakie daje klejenie deski do podłoża jest cicha podłoga. Niweluje ona stukanie szpilek, bieganie dzieci, czy stukanie pazurów psa przebiegającego przez pokój. Niestety podłoga klejona wymaga już odpowiednich umiejętności i jest ciężki do samodzielnego wykonania. Ze względu na różne właściwości chemii stosowanej do klejenia takiej podłogi oraz konieczność zachowania odpowiedniej czystości podczas klejenia lepiej zlecić tę pracę fachowcom.  Z konieczności zakupu dość kosztownej chemii oraz zatrudnienia ekipy montażowej wykonanie klejonej podłogi drewnianej wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wybierając klej pamiętajmy że mamy do wyboru kleje jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe. Te pierwsze są proste w użyciu, nie wymagają mieszania składników a nałożona masa pozwala na dłuższą obróbkę. Natomiast kleje dwuskładnikowe, wybierane przez profesjonalistów są znacznie twardsze, ale niestety trudniejsze w użyciu.

Share This