PODŁOGI OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Podłogi ogrzewanie podłogowe

podłogi ogrzewanie podłogowe

Podłogi na ogrzewanie podłogowe to w tej chwili standard w nowoczesnym budownictwie, a także świetny pomysł na wymianę sposobu ogrzewania na zdrowszy. Dotychczas uważano, że jedynym materiałem nadającym się na wodne ogrzewanie podłogowe jest podłoga z kamienia naturalnego. W tej chwili mamy do dyspozycji aż trzy rodzaje podłóg na ogrzewanie: podłogi drewniane, podłogi winylowe i panele laminowane. Z poniższego tekstu wynika, że najlepszym wyborem są podłogi drewniane. Zapraszamy do lektury.

Przy wyborze posadzki cementowej lub anhydrytowej, proszę pamiętać o parametrze odporności na ściskanie. Beton musi uzyskać klasę C30.

PODŁOGI NA OGRZEWANIE PODŁOGOWE

PODŁOGI DREWNIANE

Podłogi drewniane na ogrzewanie podłogowe??? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej TAK!!!

Podłogi warstwowe świetnie nadają się do zastosowania jako okładziny na wodne ogrzewania podłogowe. Specjalnie zaprojektowana budowa pozwala na swobodną i niezachwiana prace drewna przy zmiennej temperaturze i wilgotności.

Bardzo ważnym parametrem przy wyborze podłogi, jest współczynnik oporu ciepła, wyrażony we wzorze R=m2K/W

Najniższe opory cieplne przy drewnie warstwowym, to R=0,05  – co jest równoznaczne z maksymalną strata ciepła tylko 2 st. C!!!

Mając na uwadze fakt, że podłogi drewniane są zdecydowanie najcieplejsze oraz charakteryzują się najlepszym współczynnikiem przyswajalności cieplnej, można stwierdzić, iż jest to najlepszy materiał do zastosowania na ogrzewanie podłogowe.

PODŁOGI WINYLOWE

Podłogi winylowe są jednym z najlepszych materiałów przystosowanych do ogrzewania podłogowego.

Połączenie PVC z włóknami szklanymi dało produkt świetnie przewodzący ciepło. W klasyfikacji przewodzenia ciepła, materiał ten można porównać do okładzin z kamienia naturalnego.

Najlepsze efekty na ogrzewaniu daje podłoga winylowa w postaci płytek klejonych do podłoża. Współczynnik oporu cieplnego waha się  wtedy w okolicach R=0,01 – przeliczając na stratę ciepła, wynik jest fenomenalny i wynosi niecałe 0,5 st. C.

Troszeczkę gorzej przewodzą ciepło podłogi winylowe układane metodą bezklejową. Wiąże się to bezpośrednio z grubością materiału. Tutaj straty cieplne zaczynają się w okolicach 1 st. C.

Do podłóg nadających się na ogrzewanie należą również podłogi hydrokorkowe (strata cieplna ok. 2,5 st. C).

PANELE LAMINOWANE

Panele laminowane są również  świetnym wyborem, jeżeli mamy w mieszkaniu ogrzewananie podłogowe.

Wielu producentów umieszcza na opakowaniu informację o możliwości współpracy z wodnym systemem grzewczym. Natomiast tylko nieliczni producenci spełniają normy dotyczące współgrania paneli z instalacją grzewczą.

Wszystkie panele dostępne w naszym salonie mogą zostać zainstalowane na ogrzewaniu podłogowym. Jedynym warunkiem jest ułożenie ich na specjalnym podkładzie minerałowym. Najczęściej są to podkłady ze zintegrowaną barierą przeciwwilgociową.

Dobrze dobrany podkład + panel nie powinien nam „zabrać” więcej ciepła niż 2,5 – 3 st. C

Z doświadczenia wiemy, że w niektórych sklepach sieciowych doradza się panele ze specjalnym podkładem, które razem tworzą barierę cieplną. Wtedy straty dochodzą nawet do 10 stopni!

Dlatego powinniśmy bardzo uważnie wczytywać się w karty techniczne każdego z produktów.

POLECANI PRODUCENCI PODŁÓG DREWNIANYCH

Share This