Najczęściej wybieranym sposobem zabezpieczenia podłogi drewnianej jest lakier. Dzięki ochronnej warstwie jaka tworzy się na powierzchni podłogi zapewnia on trwałą ochronę na lata oraz bardzo łatwą pielęgnację tak wykonanej podłogi. Jeżeli tak wykonana podłoga zostanie ułożona w miejscu nie narażonym na działanie wody czy piasku, zabezpieczenie lakierem zapewni jej doskonały wygląd na długie lata. Lakier tworzy idealnie gładką powierzchnię chroniąc drewnianą podłogę przed czynnikami zewnętrznymi.

Podłogi lakierowane są jednak narażone na zarysowania, zarówno ciężkimi przedmiotami jak również piaskiem, czy kamieniami wnoszonymi pod obuwiem. Na gładkiej powierzchni lakieru każde takie zarysowanie jest dobrze widoczne. Dobierając lakier warto rozważyć jakie parametry powinien spełniać. Zbyt miękki lakier nie będzie dobrze chronił powierzchni podłogi, jednak zbyt twardy może odprysnąć przy upuszczeniu ciężkiego przedmiotu. Lakier powinien charakteryzować się średnią twardością, elastycznie współpracując z drewnem.

Olejowanie podłogi drewnianej pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu i zapachu drewna. Olej wnika w strukturę drewna impregnuje je jednocześnie podnosząc jego parametry techniczne. Na podłodze olejowanej rysy nie są tak widoczne jak na podłodze lakierowanej dzięki temu że rysa taka nie zmienia koloru drewna, a mniejsze zarysowania samoczynnie zanikają dzięki pęcznieniu zaolejowanego drewna. Dzięki temu olejowane podłogi drewniane sprawdzają się w miejscach bardziej narażonych na działanie czynników takich jak piasek, oraz w pomieszczeniach bardziej ruchliwych, jak np. korytarzach lub blisko wejść do domu. Niestety nic za darmo, podłogę olejowaną trzeba odpowiednio pielęgnować. Przynajmniej dwa razy do roku należy przeprowadzić zabieg polegający na wcieraniu specjalnego preparatu olejowego na całej powierzchni takiej podłogi. W miejscach bardziej uczęszczanych operację tą przeprowadza się nawet częściej. Jednak odpowiednie dbanie o taką podłogę pozwoli nam się długo cieszyć piękną i naturalną podłogą. Podłogi sprzedawane w formie gotowych desek mają już fabrycznie wykonaną powłokę składającą się z kilku warstw lakieru. Powłoka taka jest dodatkowo utwardzana promieniami UV co dodatkowo zwiększa jej trwałość. Lakiery i oleje są głównym elementem ochronnym naszej drewnianej  podłogi, dlatego gdy lakierowanie lub olejowanie wykonane jest na miejscu na nowo wykonanej podłodze nie należy zbytnio oszczędzać na jakości zakupionej chemii. Tanie marketowe produkty nie są tak wytrzymałe i dobre jakościowo jak produkty markowe.

Share This