Naturalna podłoga drewniana aby mogła służyć i urzekać swym pięknem przez wiele lat, musi być w trakcie jej użytkowania odpowiednio konserwowana i pielęgnowana. Największym wrogiem podług drewnianych wykonanych z naturalnego drewna są czynniki takie jak woda i piasek. Najistotniejsze jest więc zabezpieczenie przed działaniem tych szkodliwych czynników. Podłogi drewniane wymagają również utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności, co ma również duży wpływ na jej wygląd. Optymalna temperatura w jakiej powinna być użytkowana podłoga z naturalnego drewna to 18-22*C. Natomiast wilgotność powietrza powinna zawierać się w przedziale 45-65%.

PIELĘGNACJA PODŁOGI DREWNIANEJ LAKIEROWANEJ

Podłogi lakierowane nie wymagają praktycznie żadnych specjalnych zabiegów konserwujących. Codzienne dbanie o czystość sprowadza się  do jej odkurzania oraz przetarcia wilgotną szmatką. Co jakiś czas należy ją przemyć wodą  z dodatkiem środka przeznaczonego specjalnie dla podłóg drewnianych. Nie należy używać środków z dodatkiem substancji mydlanych. Pomimo, że lakierowane podłogi drewniane nie wymagają specjalnej konserwacji, kiedy podłoga zacznie sprawiać wrażenie matowej czy lekko porysowanej można taką podłogę można cyklinować i a następnie lakierować na nowo.

PIELĘGNACJA PODŁOGI DREWNIANEJ OLEJOWANEJ

Podłoga olejowana wymaga większej troski i zabiegów kosmetycznych niż podłoga lakierowana. W codziennym użytkowaniu należy czyścić  ją przy pomocy odkurzacza lub zmiotki. Czyszczenie na mokro powinno odbywać się z użyciem delikatnych detergentów przeznaczonych specjalnie do czyszczenia podłóg olejowanych. Preparat taki rozrabiamy z wodą, a samo czyszczenie odbywa się przy pomocy wilgotnej szmatki, maczanej w tym roztworze. Szmatkę należy dobrze wykręcić by była jedynie wilgotna, aby podłoga była w stanie wyschnąć w przeciągu dwóch  minut od kontaktu z wodą.Co pół roku, a w miejscach o większym natężeniu ruchu, co 2-3 miesiące należy podłogę drewnianą poddać operacji ponownego olejowania z użyciem specjalnego oleju pielęgnującego. Przed nałożeniem nowej warstwy oleju podłogę należy dokładnie usunąć wszystkie zabrudzenia. Taka konserwacja naszej drewnianej podłogi zapewni jej długi okres użytkowania.

Share This