Drewno jest materiałem naturalnym towarzyszącym ludzkości od wieków. Podłogi wykonane z drewna pomimo ciągłym zmianom ogólnych trendów w sposobie aranżacji wnętrz są zawsze modne i nadają pomieszczeniu elegancki charakter.

Co takiego jest w drewnie, że cały czas decydujemy się na jego stosowanie ? Czy są to walory czysto estetyczne, piękne i różnorodne kształty słoi w poszczególnych gatunkach drewna, szeroka gama kolorystyczna. Jest to na pewno jeden z czynników. Podłoga drewniana sprzyja również poprawie mikroklimatu pomieszczenia. Na rynku mamy obecnie szeroką gamę podłóg drewnianych, wykonanych z różnych gatunków drewna, rodzimego pochodzenia jak również egzotycznych. Każdy z gatunków ma odmienną barwę, ułożenie słoi, twardość, kurczliwość oraz inne cechy mające wpływ na jego wygląd jak i użytkowanie. Dzięki tej różnorodności każdy może wybrać coś dla siebie i cieszyć się piękną drewnianą podłogą przez długie lata.

W dzisiejszych czasach zaczynamy coraz bardziej doceniać życie w harmonii z naturą. Drewniana podłoga tworzy w pomieszczeniu swoisty mikroklimat regulujący jego wilgotność poprzez wchłonięcie nadmiernej ilości wody z otoczenia i oddając ją w suche pory roku, dzięki czemu poprawia warunki klimatyczne pomieszczenia. Jednak należy brać pod uwagę efekty tej naturalnej pracy drewna. W porach suchych (zimą) mogą pojawić się delikatne szczeliny pomiędzy elementami z których wykonana jest podłoga, co wynika z faktu kurczenia się drewna, które oddaje wilgoć do pomieszczenia. Nie jest to bynajmniej wada drewna lecz jego cecha świadcząca o naturalnym pochodzeniu. Jeżeli chcemy uniknąć powstawania takich szczelin musimy zadbać o utrzymanie wilgotności powietrza w pomieszczeniu na stałym poziomie.

Przed wyborem podłogi drewnianej dla siebie, warto zapoznać się z najpopularniejszymi gatunkami drewna stosowanego do wyboru podług  drewnianych, ich cech charakterystycznych, zarówno wizualnych jak również mechanicznych, zarówno wizualnych jak również mechanicznych. Dobór odpowiedniego gatunku drewna, nie tylko wpłynie na estetykę pomieszczenia ale również na jego walory użytkowe i funkcjonalne.

Share This